Marka Tescili

Bir işletmeye sahipseniz veya yeni bir işletme kurma fikriniz varsa, marka tesciline sahip olmanız gerekmektedir. Marka tescili öncelikle sizin güvenliğiniz için gereklidir. Bu tescile sahip olmayan markalar her zaman büyük bir tehlike içerisindedir. Çünkü sizinle aynı isme ve logoya sahip olan bir marka oluşturularak bugüne kadar ki tüm emekleriniz başkaları tarafından çalınabilir. Bu nedenle firmamız marka tesciline sahip olabilmeniz için danışmanlık yapmakta ve tüm danışanlarını bu konuda bilgilendirmektedir.

Marka tescili Türk Patent Kurumundan alınmaktadır. Bu belgeyi alabilmek için belirli kriterlere uygun olmanız çok önemlidir. Logo tasarımı, sade bir isim gibi birçok detaya dikkat edilerek başvuru yapılmalıdır. Örneğin; yeni bir işletme kuracağınızı ve işletmenizin yemek sektörü üzerine olduğunu varsayalım. Bu durumda kırmızı gibi acıkma mekanizmasını harekete geçiren renkler logolarda kullanılarak büyük başarılar elde edilebilir. Alanında uzman personellerimiz bu konuda sizi olması gerektiği gibi yönlendirecek ve profesyonel destek sağlayacaktır.

İletişime Geç

Kobiset Danışmanlık olarak sizlerin hizmetine sunmuş olduğumuz Marka Tescili hakkında görüşmek için iletişime geçebilirsiniz.

Marka tescili alabilmek için, şirketler tarafından vergi dairesi numarası gibi şirket bilgileri, şahıslar için ise TC kimlik numarası gibi kişisel bilgiler gerekir. Firmamız marka tescili alabilmeniz için öncelikle araştırma yapmaktadır. Marka yeni mi? Daha önceden başka kişi veya kurum tarafından kullanılmış mı? Gibi tüm sorulara cevap aramaktayız. Yapılan kontroller sonrasında marka uygun bulunur ise başvuru aşamasına geçilebilir. Başvuru aşamasında firmanın kendine ait bir logosu bulunuyor ise logo ile başvuru yapılması büyük fayda sağlayacaktır. Logosu bulunmayan kurumlara, başvuru yapmadan önce logonun ne gibi avantajlar sağlayacağından bahsediyor ve bir logo sahibi olmaları gerektiğini belirtiyoruz. Çünkü marka, logo ile birlikte desteklenerek daha da güçlenmektedir ve marka tanınırlığını arttırmaktadır.

Başvuru işlemi gerçekleştirildikten sonra Türk Patent Endüstrisi tarafından 2 ila 4 ay arasında kapsamlı bir şekilde araştırma gerçekleştirilir. Araştırma sonucunda herhangi bir marka ile sizin markanız arasında bir benzerlik bulunmaz ise kabul edilir ve resmi gazetelerde 2 ay süre ile yayımlanır. 2 ay yayımlanmasının sebebi ise “Bu markanın araştırması yapılmış ve herhangi bir sorun teşkil etmemiştir, bu nedenle yayına çıkarılmıştır” bilgisinin aktarılmasıdır. Fakat 3. şahıslar itiraz hakkına sahiptir, herhangi bir itiraz olmaz ise tescile bağlanacaktır. Eğer itiraf gibi bir durum oluşursa, bu itiraza karşılık olarak savunma belirtilir, itiraf gelmez ise marka tescillenir. Sonuç olarak başvurudan yaklaşık 5 – 6 ay sonrasında marka tescillenir ve 10 yıl süreyle kullanım hakkına sahip olursunuz. Firmanız için bahsettiğimiz önemi taşıyan marka tescil belgesine sahip olabilmek için ise danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Tüm hakları Kobiset Danışmanlık'a aittir. Web Tasarım Pan Dijital
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?